دپـارتمان هاي آموزشي نـادكو فـارس


كيت ربات روكارو

 ربات روکارو

ربات روکارو یک ربات بسیار کامل است که علوم مختلف مهندسی الکترونیک، مکانیک و نرم افزار در طراحی آن به کار گرفته شده اند. قابل ذکر است به دلیل تنوع بسیار زیاد در نوع المان های مکانیکی به کار رفته در این ربات، تعداد سازه هایی که با این ربات می توان ساخت بسیار زیاد است. این ربات قابلیت برنامه نویسی را داراست و یک محصول بسیار کامل برای شبیه سازی انواع دستگاه های الکترومکانیکی است.كيت ربات روكارو

کیت روکارو

کیت روکارو نیز همانند سایر کیت های طراحی شده توسط مجموعه نادکو به صورت سر هم نشده تحویل دانش آموزان می گردد و شامل کلیه وسایل مورد نیاز جهت طراحی و ساخت ربات می باشد. این بدان معنی است که دانش آموزان نیازی به تهیه وسایل جانبی ندارند، البته برای لحیم کاری بوردها می بایستی یک هویه الکتریکی تهیه نمایند. کیت روکارو دارای 4 بورد درایور، تعقیب خط 4 سنسوره، Clap و میکروکنترلر می باشد که در ادامه با این بوردها و نحوه کارشان آشنا خواهیم گردید:

- بورد درايور : برای تقویت خروجی های ضعيف پردازنده و يا سنسورها به خروجی قوی جهت راه اندازی موتورها از درایور استفاده می شود.

- بورد تعقیب خط چهار سنسوره : با توجه به استفاده از 4 سنسور مادون قرمز برای تشخیص خطوط تیره و روشن، عملیات تعقیب خط در این ربات با سرعت و دقت بیشتری انجام می پذیرد که این پارامترها در مسابقات کمک شایانی به ربات می نماید.

- بورد Clap : از این بورد برای حس کردن صداهای ناگهانی مانند سوت یا صدای برخورد دو دست استفاده می شود. برای مثال می توان رباتی طراحی کرد که با صدای سوت حرکت کند یا متوقف شود.

- بورد میکروکنترلر : از این بورد جهت برنامه نویسی و تعریف فعالیت های ربات استفاده می شود به گونه ای که کلیه کارهایی که انتظار می رود این ربات انجام دهد می بایستی از قبل در محیط نرم افزار مربوطه طراحی گردیده و از طریق کابل اتصال سریال به کامپیوتر به حافظه ربات که بر روی این بورد قرار دارد، منتقل گردد. در ربات روکارو بورد میکروکنترلر به نوعی یک بورد واسط بین سایر بوردهاست که همه بوردها همزمان به آن متصل می گردند و با توجه به برنامه طراحی شده به بوردهای جانبی فرمان فعالیت می دهد.

علاوه بر این، ربات روکارو این امکان را به دانش آموزان می دهد تا بتوانند سنسورهای متنوع دیگری را به ربات خود متصل نمایند تا رباتشان توانایی های بیشتری کسب نماید.

همان طور که اشاره شد با توجه به تنوع المان ها و اجزای به کار رفته در ربات روکارو، می توان از این ربات برای شبیه سازی و مطالعه نحوه فعالیت دستگاههای الکترومکانیکی و در نهایت برای طراحی و ساخت سازه های مختلف (اختراع) استفاده نمود. بنابراین دوره روکارو به عنوان یک دوره تکمیلی برای ورود به دوره های پیشرفته در طرح دوره ابتدایی استفاده می شود.

محیط برنامه نویسی روکارو

در نرم افزار روکارو که بسیار مشابه نرم افزار روبورو3 و به زبان انگلیسی است 13 دستور ساده و قابل فهم در نظر گرفته شده که دانش آموزان با یادگیری این دستورات می توانند برنامه های مختلفی بنویسند. با انتقال مجموعه دستورات طراحی شده به حافظه ربات و نیز حتی با جدا نمودن اتصال کامپیوتر، ربات در هر محیطی بدون نیاز به کامپیوتر یا هر کنترل کننده دیگری، قادر به اجرای دستورات خواهد بود. تغییر برنامه و انتقال آن به حافظه ربات بارها و بدون محدودیت می تواند صورت گیرد و این بدان معنی است که فعالیت های ربات به تعداد نا محدودی می تواند توسط کاربر تغییر نماید. محیط برنامه نویسی روکارو کاملاً توسط متخصصان مجموعه نادکو طراحی گردیده است.

همان طور که از مطالعه طرح ها مشخص است، با گذراندن هر دوره محیط های برنامه نویسی نیز مانند سایر قسمت های ربات پیشرفته تر، کامل تر و به آموخته های مهندسین نزدیک تر خواهد گردید.

در انتهای دوره روکارو نیز مانند سایر دوره ها، امکان برگزاری نمایشگاه در سطح مدرسه و یا منطقه وجود دارد، همچنین می توان مسابقه ای را در سطح مدرسه برگزار کرد تا تیم هایی منتخب برای مسابقات نادکاپ کشوری اعزام نمود. قابل ذکر است با استفاده از ربات روکارو در مسابقات ربات های جنگجو، فوتبالیست، رالی، تعقیب نور، تعقیب خط، حل ماز و ... می توان شرکت نمود.

 

آدرس :

 شيراز ، خيابان مشيرفاطمي ، روبروي كوچه دو ( حد فاصل پاساژ قائم و بيمارستان شهريار )، جنب كافه كتاب بهبودي ، طبقه سوم

 ساعت كار انجمن :

هر روز از ساعت 30 : 8 الي 17

 تلفكس :

 071-32358354

پست الكترونيك :

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اهداف آموزشی نادکو

اصلی ترین هدف گروه آموزشی نادکو پرورش خلاقیت و جهت دادن به آموزش های مبتنی بر خلاقیت است. ما بر این باور هستیم که   "آموزش حین بازی"  و   " آزمایش حین آموزش  " نتایج بسیار اثر بخش‌تری نسبت به آموزش بدون فعالیت جنبی دارند

موضوع آموزش

از نظر گروه آموزشی نادکو "موضوع آموزش" برای جهت دادن به خلاقیت به ذات خود موضوع حائز اهمیت اساسی است. برای مثال موضوع روبوتیک به علت  "نو بودن و به روز بودن"،  "تشویق کار گروهی  "، " امکان برگزاری مسابقات و جشنواره های پر شور و هیجان‌انگیز " ، "وجود جو علمی روبوتیک در سطح کشور " و یکی از بهترین موضوعات برای تشویق خلاقیت کودکان سنین راهنمایی و دبیرستان است. در ضمن این رشته در ذات آکادمیک خود نیز به علت مرکب بودن از سه رشته کامپیوتر، مکانیک والکترونیک، رشته ای خلاقه به حساب می‌آید.

انجمن رباتيك نوين - شيراز
This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com