دپـارتمان هاي آموزشي نـادكو فـارس


كيت ربات مكاترو

کیت مکاترو

     کیت مکاترو نیز مانند سایر کیت های مجموعه نادکو به صورت قطعات جدا از هم و سر هم نشده تحویل دانش آموزان می گردد. در این کیت المان های مکانیکی فلزی و پلاستیکی در انواع مختلفی وجود دارند واین باعث می شود که ربات های ساخته شده در شکل ظاهری دارای تنوع باشند. مکاترو دارای 4 بورد الکترونیکی است که در ادامه به تشریح آن ها می پردازیم :

كيت ربات مكاترو

- بورد درایور : برای تقویت خروجی های ضعيف پردازنده و يا سنسورها به خروجی قوی جهت راه اندازی موتورها از درایور استفاده می شود.

- بورد تعقیب خط 4 سنسوره : با توجه به استفاده از 4 سنسور مادون قرمز برای تشخیص خطوط تیره و روشن، عملیات تعقیب خط در این ربات با سرعت و دقت بیشتری انجام می پذیرد که این پارامترها در مسابقات کمک شایانی به ربات می نماید.

- بورد Proximity (فاصله سنجی)  : با اتصال دو سنسور مادون قرمز به این بورد امکان فاصله سنجی برای این ربات مهیا می گردد، به گونه ای که با نزدیک شدن ربات به مانع و بدون برخورد با آن، ربات مانع را تشخیص داده و می تواند مسیر حرکت خود را اصلاح نماید.

- بورد میکروکنترلر مکاترو: از این بورد جهت برنامه نویسی و تعریف فعالیت های ربات استفاده می شود به گونه ای که کلیه کارهایی که انتظار می رود این ربات انجام دهد می بایستی از قبل در محیط نرم افزار مربوطه طراحی گردیده و از طریق کابل اتصال سریال به کامپیوتر به حافظه ربات که بر روی این بورد قرار دارد، منتقل گردد. در ربات مکاترو نیز بورد میکروکنترلر به نوعی یک بورد واسط بین سایر بوردهاست که همه بوردها همزمان به آن متصل می گردند و با توجه به برنامه طراحی شده به بوردهای جانبی فرمان فعالیت می دهد.

     علاوه بر این، ربات مکاترو این امکان را به دانش آموزان می دهد تا بتوانند سنسورهای متنوع دیگری را به ربات خود متصل نمایند تا رباتشان توانایی های بیشتری کسب نماید.

     با توجه به این که سازه های ربات مکاترو فلزی هستند، ربات های طراحی شدهبا این کیت برای مسابقات ربات های جنگجو نتایج بهتری را در بر خواهد داشت.

 محیط برنامه نویسی مکاترو

     محیط برنامه نویسی مکاترو پیشرفته تر از محیط های دوره های قبلی است، به نوعی که دستورات طراحی شده در آن بسیار مشابه نرم افزارهای مهندسی موجود است. در این محیط دستورات از پیش آماده وجود ندارد و دانش آموزان با یادگیری دستورات طراحی شده برای این نرم افزار می توانند برنامه نویسی را انجام دهند. قابل ذکر است برنامه نویسی مکاترو به صورت تایپی انجام می شود. برای انتقال برنامه طراحی شده به حافظه ربات نیز مانند سایر ربات ها از اتصال سریال کامپیوتر استفاده می شود و بعد ازانتقال برنامه و جدا کردن اتصال آن از کامپیوتر، ربات در هر محیطی بدون نیاز به کامپیوتر یا هر کنترل کننده دیگری، قادر به اجرای دستورات خواهد بود. تغییر برنامه و انتقال آن به حافظه ربات بارها و بدون محدودیت می تواند صورت گیرد و این بدان معنی است که فعالیت های ربات به تعداد نا محدودی می تواند توسط کاربر تغییر نماید. محیط برنامه نویسی مکاترو کاملاً توسط متخصصان مجموعه نادکو طراحی گردیده است.

در انتهای دوره مکاترو نیز مانند سایر دوره ها، امکان برگزاری نمایشگاه در سطح مدرسه و یا منطقه وجود دارد، همچنین می توان مسابقه ای را در سطح مدرسه برگزار کرد تا تیم هایی منتخب برای مسابقات نادکاپ کشوری اعزام نمود. قابل ذکر است با استفاده از ربات مکاترو در مسابقات ربات های جنگجوی پیشرفته و تعقیب خط می توان شرکت نمود.از این ربات جهت دوره پایه دانشگاهی نیز می توان استفاده نمود 

 

آدرس :

 شيراز ، خيابان مشيرفاطمي ، روبروي كوچه دو ( حد فاصل پاساژ قائم و بيمارستان شهريار )، جنب كافه كتاب بهبودي ، طبقه سوم

 ساعت كار انجمن :

هر روز از ساعت 30 : 8 الي 17

 تلفكس :

 071-32358354

پست الكترونيك :

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اهداف آموزشی نادکو

اصلی ترین هدف گروه آموزشی نادکو پرورش خلاقیت و جهت دادن به آموزش های مبتنی بر خلاقیت است. ما بر این باور هستیم که   "آموزش حین بازی"  و   " آزمایش حین آموزش  " نتایج بسیار اثر بخش‌تری نسبت به آموزش بدون فعالیت جنبی دارند

موضوع آموزش

از نظر گروه آموزشی نادکو "موضوع آموزش" برای جهت دادن به خلاقیت به ذات خود موضوع حائز اهمیت اساسی است. برای مثال موضوع روبوتیک به علت  "نو بودن و به روز بودن"،  "تشویق کار گروهی  "، " امکان برگزاری مسابقات و جشنواره های پر شور و هیجان‌انگیز " ، "وجود جو علمی روبوتیک در سطح کشور " و یکی از بهترین موضوعات برای تشویق خلاقیت کودکان سنین راهنمایی و دبیرستان است. در ضمن این رشته در ذات آکادمیک خود نیز به علت مرکب بودن از سه رشته کامپیوتر، مکانیک والکترونیک، رشته ای خلاقه به حساب می‌آید.

انجمن رباتيك نوين - شيراز
This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com