images/images/Logo.png

کارگاه های پژوهشی هوافضا

کارگاه های پژوهشی هوافضا

ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان

معرفی فعالیت­های دانش ­آموزی دپارتمان هوافضا

دپارتمان هوافضاي شرکت نادکو با استفاده از تجربه و تخصص مربيان خود (فارغ­التحصیلان هوافضای دانشگاه­های مختلف) طی سالیان گذشته سعی کرده تا با ترویج فرهنگ هوافضا، بومی کردن فناوری­های نوین و پرنشاط کردن فضای علمی و پژوهشی در مدارس مختلف، گامی موفق و بنیادی در جهت دستیابی به الگوی دانش ­آموز برتر در مدارس بدون شکست بردارد. با برگزاري كارگاه‌هاي پژوهشي ساخت و پرواز انواع وسايل پرنده بدون‌ سرنشين در مراکز آموزشی و محل پژوهشسراها، سه اصل مهم ارتقای توانمندی کارگاهی و فنی، ایجاد توانایی پژوهشی و آشنایی با صنعت هوافضا مد نظر قرار می­گیرد. این گروه جهت هدفمند کردن فعالیت­های پژوهشی و ایجاد فضای رقابت سالم در دانش ­آموزان، تا کنون چندین دوره مسابقات هوافضای دانش ­آموزی را که از نظر تعداد شرکت کنندگان و رکوردهای پروازی در کشور بی­رقیب است، برگزار کرده است.

همکاری بلند مدت (بیش از شش سال پیاپی) با معتبرترین مدارس و مراکز آموزشی، جذب حمایت و اعتبار مراکز دانشگاهی و آموزشی گواه کارآیی و اثربخشی فعالیت­های اعضای دپارتمان هوافضا می­باشد.

علاقه­ مندی دانش ­آموزان به محصولات هوافضایی از قبیل انواع هواپیمای مدل، راکت، هاورکرافت، بالن و ... موجب می­شود تا نیمی از دشواری­ها مرتفع شود و دیگر نیاز به ایجاد انگیزه و علاقه در دانش­ آموزان نباشد. به همین منظور هوافضا با جذابیت­های خاص خود به عنوان محصول کارگاه انتخاب می­شود. فرایند تدریس به گونه­ای تدوین می­شود که با ساخت و آزمایش محصولات هوافضایی، نیازمندی­های فنی، کارگاهی و همچنین پژوهشی دانش­آموزان نیز مد نظر قرار گیرد. از این رو این فعالیت در قالب برنامه­ای منظم و منسجم، در چهار دوره (مقدماتی، میانی، پیشرفته و دوره آزاد) اجرا می­گردد.

دوره مقدماتی موجب افزایش دانش هوافضا و مهارت­های کارگاهی دانش­ آموزان می­شود. محصولات این دوره به نمایشگاه و مسابقات درون مدرسه­ای محدود می­شود. در دوره میانی، هر سه محور کارگاه، پژوهش و هوافضا با انتخاب موضوع کاری پر رنگ­تر بررسی می­شود. نمایشگاه باشکوه و جذاب آخر دوره، شرکت در مسابقات بین مدارس و برگزاری سمینارهای علمی از جمله خروجی­های این دوره می­باشد. دوره پیشرفته دوره ترکیب هوافضا با سایر علوم و رشته­هاست. در این دوره دورخیزی برای شرکت در جشنواره­ها و مسابقات معتبر داخلی و خارجی برداشته می­شود. دوره آزاد، دوره فعالیت­های ابتکاری، خلاق و کاربردی می­باشد. در این دوره تعریف پروژه توسط دانش ­آموزان صورت می­گیرد. بی­شک طرح­های موفق به عنوان محصولات کاربردی نیمه­ صنعتی ارائه می­شوند. در این دوره دانش­ آموزان با کسب دانش هوافضا، توانمندی­های فنی و کارگاهی و همچنین فراگرفتن اصول و روند اجرای طرح پژوهشی از ابتدا تا انتها، قادر هستند تا با ایجاد توانمندی و قابلیت­های خلاقانه به محصولات هوافضایی، علاوه بر حضور در جشنواره­های معتبر داخلی و خارجی، محصولاتی کاربردی را ارائه دهند.

اهداف دپارتمان هوافضا

ارتقای سطح توانایی صنعت هوافضای کشور، با اتکا به الطاف خداوند متعال و تلاش اعضای گروه

همگرا سازی فعالیتهای آموزشی و صنعتی با ایجاد زیرساخت­ها و ارائه آموزش­های عملی در مدارس

ارتقای سطح توانمندی­های کارگاهی، علمی و پژوهشی دانش ­آموزان و دانشجویان با برگزاری کارگاه­های پژوهشی هوافضا منطبق بر استانداردهای جهانی و نیازمندی­های صنایع داخلی

برگزاری انواع نمایشگاه، جشنواره و مسابقات تخصصی در زمینه هوافضا و انتشار مجله و کتاب­های تخصصی جهت بومی کردن این رشته جذاب و استراتژیک در کشور

بالا